W DNA zawarta jest każda informacja


Dane, które mogą cię zniszczyć

Robin Cook powraca z nowym kryminałem medycznym TaniaKsiazka – Geneza, w którym będzie tłumaczył zawiłości związane z ludzkim kodem genetycznym. W odróżnieniu do wcześniejszych publikacji autor stroni od zaawansowanych technologii oraz science-fiction, które pojawiało się przez kilka ostatnich tomów spod jego pióra. Trójka bohaterów będzie starała się rozwikłać tajemniczą śmierć kobiety, a jedno z nich wpadnie na pomysł, który, delikatnie rzecz ujmując, nie znajdzie aprobaty wśród zwierzchników.

Laurie Montgomery i Jack Stapleton są znani fanom książek Cooka, niejednokrotnie starali się wspólnie rozwikłać zagadki. Tym razem do zespołu dołączy nowa persona – stażystka Amy, która będzie najbardziej roztargnioną postacią, z jaką czytelnik mógł mieć do czynienia. Jej nieuwaga i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem gra na nerwach głównym bohaterom. Zarysowana jest jako postać irytująca, a wszystkie jej pomysły służą tylko i wyłącznie temu, by w działaniu natychmiast je zanegować i zrobić coś zupełnie odwrotnego. To nowy zabieg Cooka, wprowadzający nieco zamieszania w fabułę, należy jednak uznać, że intrygujący i odświeżający poczynania Laurie i Jacka.

Morderstwo bez konkretnej przyczyny

Na stole sekcyjnym Montgomery bada tajemniczą śmierć Kery Jakobsen, która umiera nagle. Wszystkie poszlaki na pierwszy rzut oka wskazują przedawkowanie narkotyków. Po wnikliwym badaniu wychodzi na jaw, że narkotyki zostały podane wbrew dziewczynie. Dodatkowo okazuje się, że Jakobsen była w ciąży. Jest już pewnym, że ktoś  próbował się jej pozbyć. Bohaterowie wpadają na kontrowersyjny pomysł, by pobrać DNA płodu, co z pewnością rzuci nowe światło na sprawę. Tego rodzaju badanie wymaga zdobycia stosownych pozwoleń. A te, ku zdziwieniu śledczych, są blokowane. Wychodzi na to, że wiele osób nie chce, by tożsamość ojca dziecka denatki wyszła na jaw. Dlaczego interesują się tym osoby na wysokich, rządowych stanowiskach?

Arie, mimo zakazów, decyduje się pobrać materiał genetyczny. W międzyczasie ginie też najlepsza przyjaciółka Jakobsen. Montgomery i Stapleton mają niewiele czasu – ktoś zaczął namierzać stażystkę i daje jej jasno do zrozumienia, że tego rodzaju zachowanie będzie surowo ukarane. Od tej pory akcja zacznie pędzić w zastraszającym tempie, nie ma też miejsca na najmniejszy nawet błąd. A o ten, w sytuacji zagrożenia życia kilku osób, jest bardzo łatwo. Zakończenie, dość nieoczywiste, pozwoli czytelnikowi zastanowić się nie tylko nad etyką współczesnej medycyny, ale też nad ilością narzędzi do kontrolowania obywateli, dostępnych w każdym kraju na świecie.

Książka autora Racool_studio - pl.freepik.com

Otagowano: , , , , , ,

Kategoria: Geneza | Nowości