Małżeństwo z pozoru – Mistral


Justyna Mietlicka to osoba dotąd nieznana w literackim kręgu. Zrobiło się o niej głośniej w momencie, w którym wydała swoją debiutancką powieść. Mistral z www.taniaksiazka.pl to historia obyczajowo-romantyczna – jednym z głównych wątków jest próba poradzenia sobie przez dwójkę kochających się osób z zastaną rzeczywistością. Czy jest to debiut udany?

Pozory górą

Hubert i Rita to małżeństwo z długim stażem. Są razem przeszło kilkanaście lat. Rita jest artystką, zawodowo zajmuje się sztuką, natomiast Hubert jest menadżerem w firmie założonej przez jego teścia. Para prowadzi wygodne życie, nie może narzekać na problemy finansowe, jednak w ich związku coś zaczyna nie grać. Powoli, z miesiąca na miesiąc, kryzys ten zamiast maleć, rozrasta się. Punktem kulminacyjnym okazuje się moment, w którym Hubert ma udać się na służbowy wyjazd do Marsylii. Rita jest przekonana, że mężczyzna ma zamiar ją zdradzić. Dlatego też postanawia wybrać się tam z nim. Kobieta zachwyca się Marsylią, Hubert czuje rozczarowany – spodziewał się czegoś zupełnie innego. Napięcie rośnie, a małżeństwo wyjawia sobie coraz więcej tajemnic z przeszłości. Na jaw wychodzą długo skrywane przez obydwoje kłamstwa. 

Gra psychologiczna

Zaletą Mistrala jest gra psychologiczna, jaką prowadzą między sobą Hubert z Ritą. Im dłużej śledzimy ich historię, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak mocno małżeństwo tej pary oparte było na kłamstwach. Co więcej, wyjazd do Marsylii staje się elementem zwrotnym w ich relacji – obydwoje zaczynają wyjawiać długo skrywane urazy, potrzeby, ale i tajemnice. Choć z początku Mistral zapowiadać się może na zwyczajny romans z elementami obyczajowymi, to Justyna Miętlicka ma do zaoferowania o wiele więcej. Jej powieść zmusza czytelnika do refleksji, zachęca do zastanowienia się nad sposobem, w jaki trwamy w relacjach, jak często manipulujemy, aby uzyskać to, czego pragniemy, jak często kłamiemy…Mistral czyta się szybko, bohaterowie – choć wzbudzający ambiwalentne uczucia – są ciekawie zarysowanymi postaciami. To para z krwi i kości, której bardzo blisko do naszej rzeczywistości. Dzięki temu opowieść snuta przez autorkę wydaje się tak realna, tak namacalna. Miętlicka sporo fragmentów poświęca również sztuce. Widać, że jest to dla niej ważny element twórczości. Mistral to powieść idealnie łącząca w sobie gatunkowe schematy, ale i dodająca wiele od siebie – poza rozrywką, sprawdzi się dobrze jako książka prowokująca do dyskusji.

Książka autora Racool_studio - pl.freepik.com

Otagowano: , , , ,

Kategoria: Mistral | Nowości