Fantastyczny debiut ze śmiercią w tle


Śmierć i Małgorzata” przyciąga wzrok samym tytułem (https://www.taniaksiazka.pl/smierc-i-malgorzata-joanna-lopusinska-p-1393989.html), który przypomina legendarną powieść Michaiła Bułhakowa. Debiutancka powieść Joanny Łopusińskiej to kawał bardzo solidnego thrillera psychologicznego, który w nietuzinkowy sposób podchodzi do narracji pierwszoosobowej, a fabuła zasługuje na miano majstersztyku.

Dramat i mord

Początek rozpoczyna się dość sztampowo – spotykamy wzorową parę, która z nadzieją spogląda w przyszłość, malującą się całkiem dobrze. Młody lekarz, Henryk i jego urodziwa partnerka, Małgorzata, próbują ułożyć swoje idealne życie do momentu, kiedy jeden mały incydent rujnuje ich narzeczeństwo. Kobieta kończy związek, jednak po kilku miesiącach odzywa się do byłego narzeczonego z prośbą o spotkanie.

Kiedy lekarz udaje się do miejsca spotkania, zastaje tam brutalnie pobitą i zgwałconą kobietę. Mimo, że jej matka i siostra były w pokoju obok – kompletnie nic nie słyszały. Rozpoczyna się gonitwa, która zmieni życie młodego uzdrowiciela. Równolegle z nim, swoje śledztwo prowadzi prokurator Maja Roch. Każde kolejny fakt dotyczący zmasakrowanej dziewczyny nie przynosi rozwiązania, a coraz bardziej komplikuje sprawę.

Początki są trudne

Mimo, że początek powieści nie jest łatwy, od pewnego momentu zaczyna się prawdziwy rollercoaster. Im dalej zagłębiałem się w książce tym bardziej jej fabuła mnie pochłaniała. Konstrukcja “Śmierci i Małgorzaty” to świetny thriller psychologiczny, który został napisany przez panią Joannę Łopusińskiej – egiptolożki i plastyczki. Bardzo dobrze skonstruowane postacie, świetnie wymyślona intryga i bardzo satysfakcjonujący finał.

Wszystko to suto okraszone mrocznym klimatem. Mocnym punktem powieści jest narracja, prowadzona z perspektywy dwóch antagonistów. Książkę czyta się dość szybko, głównie ze względu na jej podział na krótkie rozdziały. Mimo, że nie jestem fanem przeplatania narracji pierwszoosobowych, tutaj znalazłem rozwiązanie satysfakcjonujące takich, jak ja – krótkie i treściwe rozdziały, pozwalające debiutanckiemu tekstowi krakowianki, na zachowanie odpowiedniego tempa i płynności.

Bardzo ciekawym elementem jest wplecenie między poszczególne wydarzenia pewnych elementów pamiętnika ofiary. Samo w sobie nie jest jakimś konkretnym atutem, ale to, w jaki sposób pani Łopusińska wkleiła w poszczególne karty swojej powieści całkowicie inny styl, od tego, który prezentuje na pozostałych jej stronach.

Podsumowanie

Joanna Łopusińska zaserwowała nam całkiem solidny kawał kryminału i thrillera psychologicznego, który po nieco niemrawym początku, zaczyna się rozkręcać, przez co ciężko oderwać się od tej historii. Całkiem dobrze wykreowane postacie, wiarygodny świat i błyskotliwa intryga, to ogromne atuty tej powieści.

Tytuł: “Śmierć i Małgorzata
Gatunek: Kryminał
Autor: Joanna Łopusińska
Data Wydania (PL): 11.08.2020
Wydawnictwo: Rebis.

Książka autora Racool_studio - pl.freepik.com

Otagowano: , , , ,

Kategoria: Nowości | Śmierć i Małgorzata